rozwiń zwiń

forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony] Człowiek przyszłości - wygraj książkę "Helisa".

LubimyCzytać
utworzył 13.03.2017 o 15:28

Czy można wyleczyć poważą chorobę dzięki niewielkiej zmianie kodu DNA? A stworzyć zupełnie nowe gatunki roślin i zwierząt? Czy można genetycznie „zaprojektować” małego geniusza? I – co najważniejsze – czy to tylko pojedyncze eksperymenty, czy też celowe działanie na wielką skalę, które ma przygotować nowe, lepsze jutro? Czy będzie w nim miejsce dla ciebie? Lepiej to wiedzieć, bo owo „jutro” tworzy się już dziś, w zaciszu laboratoriów zarządzanych przez bezwzględne koncerny, którym zależy jedynie na własnym zysku.

 
Marc Elsberg w najnowszej książce przedstawia wizję świata, w którym nie wielkie koncerny spożywcze, a centra badań genetycznych dzierżą władzę nad gospodarką. Wyobraźcie sobie cały świat w rękach naukowców ingerujących w DNA żywych stworzeń. Jak myślicie, jaka istota może powstać z takich eksperymentów z ludzką genetyką? Jaki będzie „człowiek jutra”?  


Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.  



Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Helisa - Jacek Skowroński
Helisa

Autor : Marc Elsberg

Czy można wyleczyć poważą chorobę dzięki niewielkiej zmianie kodu DNA? A stworzyć zupełnie nowe gatunki roślin i zwierząt? Czy można genetycznie „zaprojektować” małego geniusza? I – co najważniejsze – czy to tylko pojedyncze eksperymenty, czy też celowe działanie na wielką skalę, które ma przygotować nowe, lepsze jutro? Czy będzie w nim miejsce dla ciebie? Lepiej to wiedzieć, bo owo „jutro” tworzy się już dziś, w zaciszu laboratoriów zarządzanych przez bezwzględne koncerny, którym zależy jedynie na własnym zysku. Marc Elsberg w oparciu o najnowszy stan wiedzy o genetyce i drogach jej rozwoju przedstawia sugestywną wizję tego, jak już za chwilę może wyglądać nasza rzeczywistość – świat, w którym centra badań genetycznych stają się narzędziem władzy nad gospodarką, ludzkością i światem.

Regulamin
  • Konkurs trwa od 13 marca do 20 marca włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo W.A.B.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [65]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
xcadavre 20.03.2017 12:33
Czytelniczka

Czy należy tak bardzo bać się "człowieka jutra"? Nie sądzę. Nasze "dziś" jest "jutrem" ludzi sprzed 50 lat czy 100. W ciągu ostatnich 200 lat dokonał się większy postęp technologiczny niż od początku naszej ery. Gdyby nie rozwój technologii i nauki nadal uważalibyśmy, że Ziemia jest płaska i to Słońce się kręci wokół niej, a nie na odwrót. To rozwój nauki sprawia, że ludzie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
ZARAZA 19.03.2017 17:00
Czytelniczka

- Dzieci mają więcej szans i możliwość. Masz pewność, że osiągnie sukces. Potrafią pracować szybciej i efektywnej.
- Dzieci są urocze – odpowiedziała. – Oczywiście, są sprawniejsze i mądrzejsze, ale to nadal dzieci. Ale kiedy rozmawiam z dorosłym odnoszę wrażanie, że jestem gorsza. Są mili, ale sztuczni, gardzą ludźmi i pracą fizyczną. Czasami wydają mi się…...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Aleksander Krukowski 19.03.2017 15:27
Czytelnik

Myślę, że mamy dwie opcje, których kluczowa różnica bierze się ze stosunku do ambicji.

W pierwszej opcji nie będzie żadnego jednolitego "człowieka jutra". Inżynieria genetyczna idzie raczej w stronę Nowego wspaniałego świata Huxleya. Ludzkość podzielona zostanie na kasty, które będą miały genetycznie zaprogramowaną rolę, jaką spełnią w społeczeństwie.

Dzięki temu kasta...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mała 19.03.2017 14:49
Czytelnik

Myślę, że powstałaby postać bardzo groteskowa. Naukowcy już bardzo modyfikują DNA. Dlaczego groteskowa? Bo co może wyjść spod rąk ludzi, którzy wszczepiają fluorescencyjne genotypy od meduz do DNA myszy i tytoniu, dzięki czemu otrzymują święcące zwierzęta a nawet rośliny. A jeżeli rozszerzyliby zakres wszczepiania takich genomów? Już widzę tłumy nastolatków, którzy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
issi 19.03.2017 01:50
Czytelniczka

Mnie zastanawia co jeśli te eksperymenty przybiorą jakiś ewidentnie zły kierunek? Co jeśli człowiek się w tym zatraci i będzie kierowała nim ciekawość a nie dobro? Biorąc pod uwagę ile testów na zwierzętach się robi nie wykluczałabym również i tego, że ktoś "niechcący" zmiesza nasze DNA np. z DNA takiego biednego króliczka... Chcący czy niechcący ktoś gdzieś w którymś...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
wicher_Lab 19.03.2017 00:32
Czytelnik

Nie wierzę w inny "sukces" modyfikowania DNA żywych organizmów, niż rozregulowanie doskonałego mechanizmu. Człowiek z wieku na wiek karleje i - paradoksalnie - coraz mniej wie. We wszystkim wyręczają go gadżety, a wiedzę, której jedynym źródłem jest bezpośrednie doświadczenie, zastępują pośrednie informacje. Badania DNA mają za cel przedłużenie życia, bo na razie nie chodzi...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
ogarbejbe 18.03.2017 23:51
Czytelniczka

1. Piękny. Każdy byłby idealny. W końcu o tym marzymy: by zawsze być piękni, podziwiani, młodzi. Tylko nikt nikogo nie podziwia skoro każdy zachwyca.
2. Genialny. Mózg ludzki nie zna ograniczeń. Każdy człowiek jest ponadprzeciętnie mądry. Świat galopuje z rozwojem. Każdy geniusz się męczy, bo choć zrozumiany obarczony jest swoją genialnością ponad siły.
3. Odporny na...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Moba 18.03.2017 20:05
Czytelniczka

Człowiek jutra zapewne będzie miał końskie zdrowie. Będzie mógł pracować jeszcze więcej i bardziej efektywnie. Zostaną wyeliminowane wszystkie ludzkie wady i niedoskonałości, co oznacza że będzie bardzo nudno i monotonnie. Każdy z nas jest inny, dlatego gatunek ludzki jest tak ciekawy, jest nieustającym tematem książek,filmów i badań naukowych.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
WrongWord 18.03.2017 17:22
Czytelniczka

Człowiek po serii modyfikacji DNA nie będzie już tym kim był. Możliwe, że zachowa się znaną nam formę ciała jako najbardziej optymalną. Największe zmiany zajda zapewne na polu umysłu. Człowiek jutra nie będzie wiedział co to stres, zdenerwowanie i psychiczne zmęczenie. Z fizycznym bowiem będzie sobie radził znakomicie. Wiedzę potrzebną mu w pracy zdobędzie w etapie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Zaksiążkowane Zuza 18.03.2017 12:05
Czytelniczka

rok 2054, 27 listopad, godz. 16.58
NAUKOWCY TO ZROBILI!
Właśnie uzyskaliśmy odpowiedzi na nurtujące nas pytania - czy można tak ingerować w ludzkie DNA aby ulepszyć nasze kody genetyczne?
Otóż naukowcy, w dniu dzisiejszym, zakończyli badania, trwające przez ostatnie 17 lat, mające na celu przeniesienie obcych genów do ciała ludzkiego. Ten dzień, 27 listopada, zachowa się w...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej